Dwieście lat badań nad rakiem ad

W szczytowym okresie we wczesnych latach 80. NCI stanowiły 23% budżetu NIH, a mimo to wsparły 53% badań w dziedzinie biologii molekularnej w Stanach Zjednoczonych. A wyniki były wybuchowe. Odkrycie genów, które napędzają lub hamują wzrost komórek i złożoną regulację systemów sygnalizacyjnych wykorzystywanych zarówno przez normalne komórki, jak i komórki rakowe, do komunikowania się ze sobą i ich środowiskiem, doprowadziło do odważnego odłożenia planu mechanizmów komórek rakowych (Tabela 1). Powiązanie specyficznych nieprawidłowości z konkretnymi rakami pozwoliło naukowcom zidentyfikować osoby, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia powszechnych nowotworów, takich jak rak sutka i okrężnicy.
Kamienie milowe w leczeniu raka
Rysunek 1. Rycina 1. Oś czasu wydarzeń kluczowych w leczeniu raka. CML oznacza przewlekłą białaczkę szpikową.
Ryc. 2. Ryc. 2. Kalendarium wydarzeń kluczowych w profilaktyce nowotworów. BCG oznacza Bacille Calmette-Guérin, DCCT, rakiem przewodowym DCIS in situ, FDA Food and Drug Administration i HPV wirusa brodawczaka ludzkiego.
Eksperymenty, które można wykonać w ciągu kilku godzin w laboratorium, trwają miesiące i lata, aby powielić się w klinice, więc postęp kliniczny, choć obfity, rozwija się powoli. Ryc. i ryc. 2 przedstawiają tempo zmian w ciągu ostatnich dwóch stuleci w czterech obszarach: leczenie raka, chemoprewencja, wirusy i rozwój szczepionki przeciw rakowi oraz kontrola tytoniu.
W leczeniu raka chirurgia była pierwszym dostępnym narzędziem. W 1809 Ephraim McDowell usunął guz jajnika bez użycia znieczulenia, pierwszą operację brzuszną wykonaną w Stanach Zjednoczonych i dostarczył dowodów na to, że guzy można wyleczyć chirurgicznie. Pierwsze publiczne zastosowanie znieczulenia, o którym pisał John Collins Warren w czasopiśmie w 1846 r. I wprowadzenie antyseptycznego działania Josepha Listera w 1867 r. 12, utorowało drogę kaskadzie chirurgicznej pierwszej w leczeniu raka w XIX i na początku XX wieku. Ci nowatorscy chirurdzy wykazali, że każdy narząd dotknięty rakiem może być leczony chirurgicznie.13
Największy wpływ na chirurgię onkologiczną miał miejsce w 1894 roku, kiedy to William Halsted14 wprowadził radykalną mastektomię na raka piersi. Halsted oparł swoją pracę na przypuszczeniu, że rak piersi rozprzestrzenia się w sposób odśrodkowy, od guza pierwotnego do sąsiednich struktur. Zalecił całkowitą resekcję wszystkich otaczających tkanek, aby usunąć wszystkie komórki nowotworowe, nawet głowę kości ramiennej, jeśli była zaangażowana. Resekcja en bloc stała się znana jako operacja raka i została zastosowana do usunięcia wszystkich innych nowotworów, pomimo niewielkich dowodów potwierdzających jej stosowanie. Minęło 74 lata, zanim radykalna mastektomia i resekcja en bloc została przesłuchana przez innego chirurga, dr Bernarda Fishera. Na podstawie eksperymentów na nowotworach gryzoni Fisher zaproponował, aby rak piersi miał wczesny dostęp do krwioobiegu i tkanek limfatycznych. Założono, że załĘ … cza się w załĘ … czeniu wę złem chłodnym, co stanowi jedynie wskazanie na powszechne szerzenie siĘ Radykalna mastektomia była zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała: zbyt duża dla małych guzów i zbyt mała dla dużych guzów, które już przeszły w przerzuty. W serii badań klinicznych prowadzonych pod nazwą National Chirurgical Adjuvant Breast and Bowel Project (NSABP), którą przeprowadził Fisher, wyraźnie wykazał, że radykalne usunięcie en bloc tkanek nie przyniosło nic więcej, niż można by osiągnąć poprzez usunięcie masy guza. sama, jeśli operacja została uzupełniona o chemioterapię, radioterapię lub oba
[patrz też: rcmb rzeszów, nfz zielona góra sanatoria, hydrocortison maść ]

Powiązane tematy z artykułem: hydrocortison maść nfz zielona góra sanatoria rcmb rzeszów