Dwieście lat chirurgii ad 8

W ostatnich dziesięcioleciach pojawienie się laparoskopii i torakoskopii zredukowało wyniszczające półmetrowe nacięcia w obrębie brzucha i klatki piersiowej do pół centymetra. Późniejsze wprowadzenie technik endoskopowych i przezskórnych zmieniło nacięcia w zwykłe rany kłute. Operacja pęcherzyka żółciowego, resekcja polipów jelita grubego i guzów jajnika oraz biopsje płuca stały się zabiegami ambulatoryjnymi. Jesteśmy teraz w epoce, w której nastoletni chłopiec może zostać poddany reoperacji w czwartek za naprawę ostrej koarktacji jego aorty piersiowej i wystarczająco dobrze, aby skręcać kostkę, uprawiając sport w następną sobotę (tak jak mój syn nie dawno temu) . Technologiczne udoskonalenie naszych zdolności do manipulowania ludzkim ciałem było niczym cudownym. Zwiększone bezpieczeństwo i łatwość operacji spowodowały eksplozję liczby operacji – co najmniej 50 milionów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. W obecnym tempie przeciętny Amerykanin może spodziewać się siedmiu operacji w trakcie jego życia37. Ta głęboka ewolucja przyniosła nowe obawy społeczne, w tym, w jaki sposób zapewnić jakość i stosowność przeprowadzonych procedur, jak upewnić się, że pacjenci mają dostęp do potrzebnej opieki chirurgicznej w kraju i za granicą oraz jak zarządzać ogromnymi kosztami. Już w latach 70. naukowcy zaczęli dokumentować znaczące wskaźniki śmiertelnych błędów w opiece chirurgicznej, duże różnice w wynikach między instytucjami oraz duże różnice w dostępie do opieki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i między krajami. Nauka skutecznego rutynowania chirurgii masowej populacji jest wciąż w powijakach, podobnie jak w przypadku wszystkich dziedzin medycyny. Czasopismo wkracza w trzecią edycję publikacji, ale nadal nie jesteśmy pewni, jak zmierzyć leczenie chirurgiczne i jego wyniki. Eksperymenty w zakresie świadczenia opieki prawdopodobnie zapewnią kolejny znaczący postęp w dziedzinie chirurgii.
Tymczasem sama praktyka chirurgiczna będzie się zmieniać. Prognozy to niebezpieczne przedsięwzięcie. Ale jeśli miniony kwartał przyniósł minimalnie inwazyjne procedury, następny może przynieść eliminację inwazji. Czuje się głupio używając terminów takich jak nanotechnologia – nie mam najmniejszego pojęcia, co to naprawdę znaczy lub może zrobić – ale naukowcy eksperymentują już z technikami łączenia nieinwazyjnych sposobów widzenia w ciało poprzez manipulację małoskalowymi urządzeniami, które mogą być wstrzyknięto lub połknięto. Prace chirurgiczne będą prawdopodobnie w pełni zautomatyzowane.
Możliwości są kuszące. Sto lat w przyszłość, chirurg powie opowie – to znaczy, jeśli świat nadal tworzy takich ludzi.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Ten artykuł (10.1056 / NEJMra1202392) został zaktualizowany 9 sierpnia 2012 r. O godzinie.
Dziękuję Ami Karlage za pomoc w badaniach historycznych.
Author Affiliations
Z Oddziału Chirurgii, Brighama i Szpitala dla Kobiet; oraz Departament Polityki Zdrowotnej i Zarządzania, Harvard School of Public Health – oba w Bostonie.
Wyślij prośby o ponowne przesłanie do Dr
[przypisy: decilosal cena, l asparaginian l ornityny, hydrocortison maść ]

Powiązane tematy z artykułem: decilosal cena hydrocortison maść l asparaginian l ornityny